روش های محاسبه قیمت طراحی و ساخت غرفه نمایشگاهی

3582بازدید شنبه 17 خرداد 1399تاریخ امتیاز

معمولا فاکتور های مختلفی در قیمت طراحی و ساخت غرفه های نمایشگاهی تاثیر گذار می باشند. فاکتور هایی مانند نوع طراحی غرفه نمایشگاهی ، متریال مصرفی غرفه نمایشگاهی ، پشتیبانی ، متراژ از مهمترین عوامل دخیل در قیمت نهایی طراحی و ساخت غرفه نمایشگاهی می باشد.

اهمیت حضور در نمایشگاه ها و تاثیر طراحی غرفه نمایشگاهی

در ایران نیز مانند کشورهای دیگر ، حضور در نمایشگاه ها یکی از مهمترین سیاست های ثابت شرکت های بزرگ می باشد. از این رو بدلیل شرکت در نمایشگاه های مختلف سالانه ، هزینه اجرای غرفه های نمایشگاهی یک شرکت ، هزینه قابل توجهی می باشد. البته هزینه شرکت در نمایشگاه ها تنها هزینه های مرتبط با غرفه نمی باشد و هزینه های دیگری مانند هزینه ثبت نام در نمایشگاه ها ، تبلیغات ، لباس های پرسنل ، عکاسی ، تهیه تیزر ، فعالیت های چاپی و .... نیز به هزینه های شرکت در نمایشگاه ها اضافه می شوند. منتهی هزینه طراحی و ساخت غرفه سهم بیشتری از هزینه های نمایشگاه را به خود اختصاص می دهد .

غرفه نمایشگاهی

شرکت های زیادی در کشور معمولا پایه ثابت شرکت در بسیاری از نمایشگاه ها می باشند و با توجه به بودجه مد نظر سازمان برای شرکت در نمایشگاه ، مدیریت هزینه شرکت در نمایشگاه از مهمترین وظایف دپارتمان تبلیغاتی آن شرکت و سازمان می باشد . از این رو شرکت ها تلاش زیادی می کنند تا بتوانند با هزینه های حداقلی بتوانند  غرفه های خود را طراحی و اجرا نمایند .

 اولین مرحله طراحی و ساخت غرفه توسط کارفرماها ، انتخاب مجری طراح و غرفه سازی می باشد و کارفرما ها در این مرحله می بایست به گرید نمایشگاهی آن شرکت و همچنین عضویت های صنفی آن مجموعه توجه داشته باشند تا بتوانند با اطمینان بیشتر پروژه خود را به ان شرکت بسپارند . یکی دیگر از فاکتور هایی که در انتخاب یک مجری غرفه ساز می بایست مورد توجه باشد این است که از واسطه نبودن آن شرکت اطمینان داشته باشیم و مطمئن باشیم که شرکت مجری از صفر تا صد پروژه را به صورت مستقیم تهیه و اجرا می کند در غیر این صورت به احتمال زیاد هزینه نهایی اجرای غرفه سازی بالاتر از مبلغ معمول محاسبه می شود.

در محاسبه قیمت طراحی و ساخت غرفه نمایشگاهی ، اولین مرحله هزینه طراحی غرفه می باشد . معمولا در این مرحله شرکت مجری پکیج های مختلفی را مطرح می کند و کارفرما با توجه به بودجه خود یکی از آن ها را انتخاب می نماید . بنابراین بودجه مورد نظر برای طراحی ، در انتخاب کلی نوع غرفه اهمیت زیادی دارد .

طراحی غرفه

بعد از انتخاب طرح و شروع اجرای غرفه ، نوبت به انتخاب متریال و مواد مصرفی می باشد. در اجرای غرفه ها معمولا از متریال هایی مانند ام دی اف ، های گلس و یا نئوپان خام استفاده می شود که هر کدام قیمت های مختلفی را دارد و با توجه به نوع غرفه ، مجری متریال مناسب ان را انتخاب می نماید . مثلا برای غرفه هایی که ارتقاع آن ها زیاد می باشد از نئوپان استفاده بیشتری می شود.

از دیگر علت هایی که باعث تفاوت در قیمت غرفه می باشد ، استفاده از خطوط منحنی در غرفه می باشد و در صورتی که طرح انتخاب شده برای غرفه دارای خطوط منحنی و کرو بیشتری باشد ، به دلیل دستمزد نجاری بیشتر و همچنین دور ریز بیشتر ، قیمت غرفه افزایش پیدا می کند. البته در بسیاری از طرح ها ، قسمت هایی در غرفه وجود دارد که از طریق نجاری نیز قابل انجام نمی باشد و نیاز است از دستگاه cnc  استفاده شود و همین موضوع نیز به افزایش هزینه اجرای غرفه کمک می کند.

غرفه ها انواع مختلفی دارند . بعضی از آنها یک بر می باشند و بعضی دیگر نیز سه بر . برای همین غرفه ی یک بر نیاز به سه دیوار مجاور دارد و غرفه ی سه بر ، مانند جزیره طراحی خواهد شد .

یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در قیمت غرفه نمایشگاهی ، متراژ آن می باشد . قیمت تمام شده غرفه های کوچک معمولا بیشتر از غرفه های با متراژ بالا می باشد. به عنوان مثال ، هزینه های نجاری ، برقکاری و ... یک غرفه 16 متری معمولا با غرفه 100  متری برابر می باشد . لذا هر چه متراژ بالاتر باشد ، قیمت تمام شده برای هر یک متر مربع کمتر می باشد.

یکی دیگر از فاکتور هایی که می تواند باعث افزایش غرفه سازی شود ، اجرای غرفه در فضای باز می باشد. در این حالت به علت مواردی مانند برف و باران و ... و تغییرات مورد نیاز برای جلوگیری از آسیب به غرفه در شرایط خاص ، قیمت تمام شده غرفه افزایش پیدا می کند.

غرفه های نمایشگاه دارای اختلاف سطح می باشند و این اختلاف سطح از هست تا ده سانتی متر متفاوت می باشد . برای کفسازی غرفه معمولا از فریم / تایل فلزی و یا پانل چوبی استفاده می شود و سپس روی آن از نئوپان استفاده می شود .

یکی از ابزارهایی که معمولا در غرفه سازی مورد استفاده قرار می گیرد ، لایت باکس ها می باشند . در لایت باکس ها معمولا کالا و خدمات کارفرما معرفی می شود و انواع مختلفی مانند توکار ، روکار ، بک لایت و ... دارد .تعداد لایت باکس های استفاده شده و همچنین ابعاد آنها ، به قیمت تمام شده غرفه اضافه می شود .

در برخی از غرفه ها ، کارفرما  نیاز به اجرای طبقه دوم را دارد و در این صورت با توجه به آهن کشی و موارد دیگر مورد نیاز برای طبقه دوم مانند نجاری و نقاشی و خرید راه پله و ... قیمت اجرای غرفه افزایش خواهد داشت .

در غرفه های نمایشگاهی ، برای رنگ دیوار ها از دو نوع رنگ پلاستیک و رنگ اکرلیک پایه اب استفاده می شود که تفاوت قیمت این دو رنگ باعث افزایش و یا کاهش قیمت غرفه خواهد شد.

در انتها با توجه به موارد ذکر شده با موضوع قیمت طراحی و اجرای غرفه می توانیم به عوامل مهم زیر اشاره کنیم :

  • نوع طراحی
  • متراژ غرفه
  • تعداد لایت باکس ها
  • نوع رنگ دیوار ها
  • طبقه دوم غرفه
  • نوع کف سازی غرفه
  • فضای باز یا فضای بسته بودن غرفه
  • میزان استفاده از خطوط منحنی در غرفه
  • تجهیزات (مانند میز و صندلی و ... )
  • نوع نورپردازی و سبک نقاشی

در صورت نیاز ، مشاوران آفنداک آماده ارائه مشاوره رایگان به شما در زمینه طراحی و ساخت غرفه می باشند.

تلفن تماس: 02188862927